Історія Грінвейс

Ініціатором руху «Зелені маршрути» вважаються Сполучені Штати Америки: саме тут вперше з’явилось поняття «грінвейз» у 50-ті роки ХХ ст. у контексті рекреаційних стежок (пішохідних та велосипедних), що слугували просуванню активного способу життя і немоторизованих засобів транспорту. В 1987 році, завдяки спільній ініціативі президентської комісії у справах рекреації (President’s Commission on American Outdoors) і активності Президента Національного Географічного Товариства Гілберта Гросвенора, було оголошено про створення мережі зелених маршрутів по цілій Америці.
Сьогодні в США існує більше 18 тис. км зелених маршрутів, діють сотні громадських організацій, що займаються розвитком ідеї зелених маршрутів на різних рівнях. Реалізація ініціативи зелених маршрутів підтримується природоохоронними установами і органами самоуправління, створюються робочі місця для координаторів маршрутів. Всі ці ініціативи здійснюються широким партнерством публічного, комерційного і громадського секторів.
В країнах Західної Європи ідея зелених маршрутів стала поширюватися в кінці ХХ ст. Зелені шляхи в країнах Євросоюзу – це туристичні рекреаційні коридори, створені для пересування немоторизованими транспортними засобами. Це незалежні, не пов’язані з автотрасами маршрути вздовж старих історичних доріг, природніх екологічних коридорів чи забутих, не використовуваних комунікаційних сполучень (напр., закинуті залізничні колії). Метою є просування активного стилю життя, покращення здоров’я людей і стану природного середовища, зменшення забруднення, створення екологічно чистих доріг для щоденного використання.
Європейська Асоціація Зелених Шляхів (European Greenways Association – EGWA) була заснована в 1997 році у Бельгії. Найактивніші її учасники: Бельгія, Іспанія, Великобританія, Франція, Ірландія, Чехія. Багато зелених шляхів виникло на базі покинутих залізничних колій: «залізні дороги – в екологічні стежки».
Європейська Асоціація Зелених Шляхів взаємодіє з європейськими організаціями з питань розвитку і покращення політики Євросоюзу в секторі стійкого розвитку, охорони оточуючого середовища, рівномірного розвитку регіонів і працевлаштування. Приймає участь в організації і пропаганді Європейського Тижня Стійкого Транспорту (Мобільності) – Європейському Тижню Мобільності, що організовується щорічно 16-22 вересня у більш як 1300 європейських містах і районних центрах (www.mobilityweek-europe.org).
В Центральній и Східній Європі засновниками зелених шляхів стали чехи. У 1990 р. американці чеського походження перенесли на центрально-європейський ґрунт концепцію зелених маршрутів, що бурхливо розвивалася у США. Першою ініціативою був Зелений шлях Відень – Прага. Продовжив займатися цією темою Фонд «Партнерство для Навколишнього Середовища» м. Брно, доповнюючи її соціальними і природоохоронними аспектами.
Програма Зелених шляхів (CEG – Зелені Маршрути в Центральній і Східній Європі) була сформована 2000 року. Вона реалізується в рамках міжнародного об’єднання «Екологічне партнерство для стійкого розвитку», яке складає консорціум організацій, що діють на території Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини, Румунії та Болгарії. У цій мережі наразі знаходиться дев’ять маршрутів великої протяжності і кілька локальних і міських маршрутів. Всі зелені маршрути (greenways) в Центральній і Східній Європі реалізуються відповідно до загальних критеріїв. З 2005 р. в рамках програми CEG присуджується щорічна премія Greenways ім. Л. С. Рокфеллера.
Програма зелених шляхів доповнюється новими ініціативами і партнерськими організаціями з інших країн регіону: Австрії, Німеччини, Білорусі, України, Сербії, Чорногорії, Боснії та Герцеговини, Словаччини і Македонії.

Обліковий запис в Грінвейс Україна
Введіть будь-ласка, свій логін та пароль для входу